İstanbul Geri Dönüşüm Firmaları

İstanbul geri dönüşüm firmaları İstanbul geneli ve diğer illerde hurda alım potansiyeline sahiptir. İstanbul yüksek nüfus yoğunluğu sebebi ile çöp ve atık miktarında ülkemizde 1. sırada yer alır. Bu çöplerin temizlemesi ise İstanbul geri dönüşüm firması tarafından yapılır. Güncel hurda fiyatları ile alım yapılmaktadır.

Geri dönüşüm çalışmalarında öncelikli hedef halkın bilinçlendirilmesi olmalıdır. İstanbul ilimizin büyük bir kısmında halk bu bilince sahiptir. Kadıköy belediyesinin bu yönde büyük çalışmaları bulunmaktadır. Verilen eğitimlerle ve konferanslarla atık üretimi minimuma indirilmeye çalışılır.

Atık ne yapılırsa yapılsın sıfıra indirilmesi mümkün değildir. Geriye kalan atıkları ise İstanbul geri dönüşüm firmaları toplar ve geri dönüşüme kazandırır. Eğer atık geri kazanımı mümkünse bu atıkları değerlendirme amacıyla tüm çalışmalar yapılmalıdır.

İstanbul Geri Dönüşüm Firmaları Atık Toplama

Ne yazık ki günümüzde bir çok atığın geri dönüşümü mümkün değildir. Bu atıkların başında bazı plastik ve cam hurdaları gelmektedir. Geri dönüşüm firmaları satılması mümkün olmayan atıkların toplanmasını yapamazlar. Burada devlet geri dönüşüm destekleri önem arz eder. Devlet desteği olmaz ise bu atıkların önüne geçilemez.

İstanbul büyük şehir belediyesinin bu atıkları toplama ve doğaya etkisini sıfıra indirmek amacı ile büyük çalışmaları bulunmaktadır. Keza aynı şekilde Tuzla geri dönüşüm firmaları bu seferberliğe büyük katkılar sağlıyor.

Tuzla ülkemizde en fazla sayıda üretim fabrikasının bulunduğu ilçelerden biridir. Bu ilçede üretilen hurda ve atıklar diğer üretimin az olduğu Şişli, Beşiktaş ve Kadıköy ilçelerine oranla onlarca kat daha fazladır. 

Yakma ve Depolama Bir Çözüm Mü?

Çok tehlikeli olan atıkların yakılması mecburidir. Bu atıklar saklanabilir evet ancak yapılan en ufak hata bile geri dönülmesi imkansız sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple yakmak en iyi çözümdür. Bu işlemi yaparken bir taraftan doğaya zehirli gazların da salındığı bilincinde olmak gerekir.

Orta seviyede zararlı olan atıklar ise depolanabilir. Henüz gerçekleşmemiş olsa da İstanbul’ da bulunan geri dönüşüm firmalarının da bu çalışmalara benzer çalışmaları bulunmaktadır. Depolama işlemi eğer doğru bir çalışma işlemi uygulanırsa tamamen zararsızdır. 

Depolamada öncelik arığın çevreye zarar vermesini önlemek ve uygun şartlarda saklamaktır. Bu işi para karşılığında yapan İstanbul geri dönüşüm firmaları vardır. Yangın ve diğer oluşacak tüm olumsuzluklar için gerekli önlemlerin alınması gerekir. İzlediğimiz haberlerde ne yazık ki bir çok geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktığının bilgilerini alıyoruz.

Tamamen yanıcı maddelerden oluşmuş bu hurdalar çok iyi muhafaza edilmez ise en ufak bir yangında büyük kirlilik yaşanabilir. En avantajlı atıklar ise metal atıklar. Toplama işlemleri yapıldıktan sonra çevreye hiç zarar vermezler ve %100 oranda geri kazanım elde edilir. Büyük işlerde toptan hurda alan firmalar tek seferde binlerce ton hurda geri dönüşüme kazandırabilir. 

İstanbul’ a Gereken Değeri Vermeliyiz

İstanbul ülkemizde hem turizm kenti hem de ekonominin kalbinin attığı yerdir. Ülkemizin en büyük şehri ve diğer en büyük şehirlerden en az 3 kat daha fazla nüfusa sahiptir. Ayrıca yüz ölçümünün büyük bir kısmı denizlere sınırdır. Eğer bu ilimizi kirletirsek bu yapılanın geri dönüşü olmaz. Araştırmalar çevre kirliliği grafiğinde belirli bir eşik değeri belirler. Bu eşiğin üstüne çıkıldığında ise artık geri dönüş olmaz. 

İl de bulunan tüm geri dönüşüm firmaları ve devletimizin tüm imkanları ile çevreye atılan tüm atıklar doğru teknikler ile temizlenmeli. Bu işi yapmak için başta İBB olmak üzere İstanbul’ da bulunan tüm ilçelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Ülkemizdeki sıfır atık projesi de bu çalışmalara büyük katkılar sağladı. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA