Hurdacılık ve Hurdacı Hakkında Her Şey

Hurdacılık bir sektördür. Metaller ve diğer maddeler nasıl topraktan madencilik ile çıkartılıyorsa hurdacılık da yer üstü madenciliği olarak adlandırılabilir. Geri dönüşüm 21. yüzyılda her devletin önem verdiği bir sektör. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve doğal kaynakların korunması amacı ile geri dönüşüme gerekli değer verilmelidir.

Tarihte ilk hurdacılık Yahudiler ile başlar. Toplumdan dışlanan ve izole edilen Yahudiler eski tarihlerde hurdacılık ve eskicilik gibi işler yapmışlardır. Günümüze gelindiğinde ise doğal kaynakların tükenmesi maddelerin geri dönüşüm oranını artırdı.

Bir maddeyi geri dönüşüm ile elde etmek yerine toprak veya petrol gibi ham maddelerden elde etmek 2 kat para israfına neden olur. Bu gibi nedenlerden ötürü hurdacılık çok ama çok önemlidir.

Hurdacılık Nedir?

Hurdacılık kullanılıp artık kullanılmayacak durumda olan malzemelerin toplanarak geri dönüşüme kazandırılmasına denir. Hurdacılık ile her yıl tonlarca ham madde geri dönüşüme gönderilir. Hurdacılık hurda ekonomisine büyük katkılar sağlar ve ülkemiz de bu çalışmaları desteklemektedir.

Hurdacılık hakkında bilgi almak istediğinizde hurdacı ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz. 

Hurdacılık sektörü ülkemizde dev bir sektör ve her geçen gün büyümeye davam ediyor. Hurda borsası neredeyse dünyada ayrı bir borsa olmuş durumda. Binlerce insan bu sektörde çalışarak geçimlerini sağlamaktadır. Hurdacılık tüm üretimin bitiş noktasıdır. Üretilen tüm ürünler geri dönüşüme kazandırılarak tekrar kullanılmak üzere ham maddeye çevrilir.

Hurda Nedir?

Hurda nedir sorusunun tam karşılığı, zamanında üretilmiş ardından kullanılmış ve en sonunda kullanılamaz duruma gelmiş her türlü şeye hurda denir. Tahta ve odun dahil olmak üzere aklımıza gelen bir çok şey hurda olarak değerlendirilebilir. Çoğu insanın aklına hurda denilince metal hurdaları gelir ancak hurda yelpazesi çok geniştir.

Her türlü maddenin hurdası bulunmaktadır. Buna titanyum hurdası da örnek olarak gösterilebilir. Her üretilen malzeme ömrünü tamamladığı zaman hurdaya ayrılır.

Hurdalar değişik türde maddeler içerebilir. Örnek vermek gerekirse bir motor hurdasın da demir, bakır, alüminyum ve plastik bir arada bulunur. Diğer metallerden de az da olsa bulunabilir. Mesela demirin paslanmasını önlemek amacıyla galvaniz kaplama yapılmış olabilir.

Bazı Hurda Türleri Listesi

Demir Bakır Alüminyum
Krom Çelik Nikel
Kablo Kurşun Çinko
Plastik Kağıt Karton
Konteyner Naylon Teker
Tahta Sarı Pimapen
Akü Kompozit Profil
Döküm Motor Elektronik

Tablo incelenecek olursa akla gelebilecek tüm malzemelerin hurdası bulunmaktadır ve bu malzemelerin %90 oranından fazlasını geri dönüştürmek mümkündür. Bu hurdaların sayısı binlerce artırılabilir. Örnek olması sebebi ile paylaşılan tabloda görüldüğü gibi hurda geri dönüşümü yapılmazsa dünyamız giderek kirlenecek ve yaşanılmaz bir hal alacak.

Eğer hala hurda ne demektir diye soruyorsanız lütfen yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hurdacı Ne Demek?

Toplumumuzda hurdacı geri dönüşüm işi ile uğraşan kimseye denir. Hurdacı ne demek çok önemli değildir. Önemli olan hurdacıların dünyaya ve ülkemize kattıkları. Bu işle uğraşan ister küçük çapta isterse büyük geri dönüşüm firmaları her yıl milyonlarca ton hurdayı geri dönüşüme kazandırmaktadır. Eğer hurdacı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız hurdacı ile doğrudan iletişime geçerek tüm sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Bu geri dönüşüm maddelerinin çoğunluğunu metal, plastik ve kağıt oluşturur. Bu kategoriler de kendi içlerinde dallanarak ayrılır. Eğer hurdacılar olmasaydı bugün dünya yaşanılmaz bir yer olurdu. 1900‘ lü yıllardan beri hurdacılar geri dönüşüm yapmaktadır. Eğer o zamandan bu zamana bu çalışmalar yapılmasaydı dünya şimdikinden çok daha pis olurdu.

Ülkemizde hurdacı nedir? Ülkemizde hurdacı geri dönüşüm işi ile uğraşan kimseye denir.

Hurdacı Ne İş Yapar?

Hurdacılar büyüklüklerine göre sınıflandırılır. Sokaklarda gezen hurdacılar sistemin en altında yer alır. Bu hurdacıların sayısı oldukça fazladır. En fazla hurda bu seviyede toplanır. Sokaklardan hurda toplayan hurdacılar geri dönüşüme en fazla katkıyı sağlayan geri dönüşüm işi ile uğraşan kimselerdir.

Direk birinci elden hurda toplama işlemini gerçekleştirirler. Hurda bir miktar biriktirilebilir veya doğrudan hurdacı dükkanına götürülebilir. 2. aşamada dükkan sahibi olan hurdacılar devreye girer. Sokaklardan toplanan hudalar hurdacı dükkanlarına götürülerek satışları gerçekleşir.

Eğer dükkan sahibinin arazisi büyükse hurdaları biriktirdikten sonra satış yapabilir. Ancak küçük bir dükkana sahipse kendisiyle aynı işi yapan yeri ve araç imkanları daha fazla olan hurdacılara hurda satışı gerçekleştirir. Burada önemli bir husus hurdaları türlerine göre ayırmaktır.

Bir hurdacının 1000 metrekarelik alanı olsa yeterli olur. 1000 metrekare dükkan bulması zor değildir. Hurdacı dükkanı kiralama yöntemi ile dükkan kiralanabilir. Önemli olan hurdacılık işini yapabilecek araçlara sahip olmaktır. Hurdacılık yapmakta kullanılan araçlar günümüzde oldukça pahalıdır. Bu araçlara sahip olmayan hurdacılar sahip olan hurdacılara hurda satışı gerçekleştirir.

İmkanları ve dükkanı uyumlu olan hurdacılar ise gelen hurdaları türlerine göre ayırır. Demir, bakır, alüminyum, krom, çelik, kurşun, nikel vb. metalleri ayrıca kendi içlerinde de ayırabilirler. Ve bir satışta bir kamyon dolusu tek bir hurdayı satışa sunabilirler. Küçük işletmelerin bunu yapması pek mümkün olmaz.

Örnek vermek gerekirse küçük bir işletme 1 kamyon bakır biriktiremez. 1 kamyon bakır milyonlarca lira tutacaktır. Küçük işletmenin bu metali alma gücü yoktur. Bu durum diğer metaller için de geçerlidir. Yine 1 kamyon kurşun veya 1 kamyon alüminyum hurdası milyonlarca lira tutar. Bu miktarları küçük bir işletme ne alabilir ne de biriktirebilir.

Hurdacılık Mesleği

Hurdacılık mesleği en zor meslekler arasında yer alır. Bu meslek kirli bir meslektir ancak parası boldur. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Yapılan iş atık geri dönüşümü. Bir malzeme üretilmiş kullanılmış ve artık hurdaya ayrılmış. İnsanlar hurdadan elde edecekleri geliri pek fazla umursamazlar. Özellikle fabrikalar arta kalan hurdaları kolayca elden çıkarma yoluna gider.

Ülkemizde de binlerce insan bu mesleği yapıp geçimlerini sağlıyor. Bir çok insan da bu işlerde büyük miktarlarda paralar kazanmaktadır. Diğer mesleklere oranla prestijli olmaması bu mesleği cazip bir meslek olmaktan çıkartmıştır. Kirli bir iş olması mesleğin tercih edilmemesinde en önemli faktördür. Ancak kirli bir iş olması karlılık oranlarını da büyük oranda artırmaktadır. Tercih edilmeyen meslekler de her zaman karlılık oranı daha fazla olur.

Hurdacılık Nasıl Bir Meslek?

Hurdacılık nasıl bir meslek sorusunun cevabını önceki kısımlarda biraz cevaplamış olduk. Burada da özetlemek gerekirse hurdacılık zor ve kirli bir meslektir. Zordan kasıt her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rakip sayısı oldukça fazla. Ayrıca hurdacılık yapmak için belirli bir yatırıma ihtiyacınız var. Yatırımlar yapılmazsa bu işden kar elde etme oranı büyük oranda azalmaktadır. 

Yapacağınız yatırım duruma göre değişebilir. Dükkanla mı çalışmaya başlayacaksınız? Kamyonla sokaklardan hurda mı toplayacaksınız. Dükkan açmazsanız eğer yapacağınız yatırım minimuma düşer. Dükkan en fazla masraflı işlemleri içerir. Belgesi, kirası, elektriği derken oldukça fazla masraflı olur.

Hurdacılar Nereli Olur?

Ülkemizde hurdacıların çoğunluğu hepimizin de bildiği üzere Nevşehirli’ dir. Nevşehirliler Türkiye de hurda sektörünü ellerinde tutmaktadır. Geri dönüşüm firmalarının çoğunluğu Nevşehir kökenli insanların kurduğu firmalardır. 1950 yılından bu yana ülkemizde hız kazanmış geri dönüşüm çalışmalarının çoğunu Nevşehirliler yapmaktadır. Birisi sizlere hurdacılar nereli olur sorusunu yöneltirse düşünmeden Nevşehir cevabını verebilirsiniz.

Hurdacılık Nasıl Yapılır ve Hurdacılık Yapmak

Hurdacılık yapmak için önce nereden başlayacağınıza karar vermeniz gerekir. Bir üç tekerlekli araba alarak hurdacılık yapmanız mümkün. Sokaklardan hurda toplayarak gelir elde edebilirsiniz. 2. seçenek bir kamyon alarak hurdacılık yapmaya başlayabilirsiniz. 3. seçenek ise hem bir kamyon hem de bir dükkan açarak işe başlayabilirsiniz.

Eğer büyük bir işletme kuracaksanız da minimum 1 dönüm iş yerine 1 adet tır ve kato denilen hurda yükleme makinesine sahip olmanız gerekir. Ayrıca masrafları karşılamak amacı ile sürekli müşterilerinizin olması ve insanların sizlere hurda satışı yapması gerekir.

Eğer iş hakkında pek fazla bilginiz yoksa veya bir ortakla bu işe girmiyorsanız çok büyük yatırımlar yapmazsınız. Bir hurdacı kamyonu alarak işe başlaması en iyi hurdacılık işi yapmak olur. 3 tekerlekli araçla sadece günü kurtarabilirsiniz. 3 tekerlekli araba ile iyi gelir elde etmek biraz daha zordur. Hurdacılık nasıl yapılır burada biraz tanımlamış olduk.

Geri Dönüşüm İşine Girmek İlk Adım

Geri dönüşüm işine girmek ilk adımda çevre önemli bir faktördür. Eğer tanıdığınız 2-3 tane fabrika veya işletme varsa düşünmeden bu işe girilebilir. Hurda işi yapmada en önemli faktör çevredir. Eğer devamlı olarak hurda alabileceğiniz iş yerleri varsa ve aldığınız hurdalar masrafları karşılıyorsa beklemeden bu işe girilebilir.

Sadece fabrikalar değil. Örnek vermek gerekirse yıkım işi ile uğraşan tanıdıklarınız olabilir. Bina yıkımlarında bol miktarlarda hurda açığa çıkar. Eğer yıkımcı tanıdıklarınız bu hurdaları sizlere satmayı kabul ederlerse bir alımda binlerce ton hurda alabilirsiniz.

AVM iş yerlerinde de yine bol miktarlarda hurda çıkmaktadır. Bir AVM hurdası bile alsanız her ay binlerce lira gelir elde edilebilir. En önemli diğer gelir kaynakları da fabrikalardır. Üretim atığı metal hurdaları alarak geri dönüşüme kazandırır ve kar elde edilebilir. Fabrika hurdaları süreklidir. Fabrika sürekli çalışır ve her ay güncel hurda açığa çıkar.

Siz işinizi düzgün yaptığınız sürece geri dönüşüm işine nasıl başlanır araştırması yapmanıza gerek kalmayacaktır. Her şey kendiliğinden gelir. Geri dönüşüm işine girmek asında bu kadar basit. Hurdacılık ne göründüğü kadar zor ne de göründüğü kadar kolay.

Hurda İşine Nasıl Başlanır?

Hurda işine başlamada en önemli faktörlerden birisi de tehlikeli atık sınıfına giren malzemeleri mi ayıracaksınız yoksa tehlikesiz maddeleri mi ayıracaksınız. Tehlikeli atıkları ayırmak için gerekli belgeler ve masraflar oldukça fazladır ancak tehlikesiz atıklar için çok düşük yatırımlarla işe başlayabilirsiniz.

Tehlikesiz atıktan kasıt bildiğimiz bir çık atık tehlikesiz atık statüsünde değerlendirilmektedir. Hurda işine başlamanın başında bu konununda düşünülmesi gerekir. Ayrıca hurdacılık yapan insanlarda sektör hakkında bilgi de alabilirsiniz. Bu insanlar gerek çevrenizde bulunan hurdacılar gerekse hiç tanımadığınız insanlar olabilir. Ülkemiz vatandaşları yardımsever insanlardır. Emin olun sizlere yardım ederler.

Hurdacı açmak eğer tehlikesiz atık geri dönüşümü yapacaksanız oldukça kolaydır. Bir serbest muhasebeci ile iletişime geçerseniz onlar sizlere gerekli tüm işlemleri anlatacaktır. Masrafların her geçen gün değişmesi sebebi ile güncel bilgileri vergi dairelerine giderek de öğrenebilirsiniz.

Hurdacı Nasıl Olunur?

Hurdacı olmanın okulu yoktur. Hurdacılık sektörde çalışarak öğrenilir. Uzun yıllar bu işte çalışmazsanız eğer bu sektörde gelişme göstermek zordur. İşler çok çeşitlidir. Alınan malzemeler çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Zamanla hangi hurdaların değerli olup olmadıklarını öğrenerek daha doğru adımlar atıp elde edeceğiniz karı artırabilirsiniz.

Eğer iş hakkında hiç bir bilginiz yoksa küçükten işe koyularak öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sokaklarda gezerek hurda toplayın ve bu hurdaları uygun bir noktada biriktirin. Ardından büyük hurdacı bularak bu hurdaları tekrar paraya çevirin. Eğer bir kamyon olarak işe başlarsanız kar oranınız daha fazla olur.

Fabrikalardan hurda alabilirsiniz veya inşaat şantiyelerinden hurda almanız mümkün olur. Üç tekerlekli araba ile bir fabrika veya şantiyeden hurda almanız mümkün değildir. Kapıdan içeriye bile sokmazlar. Bu tarz hurdaları almazsanız da yüksek karlar elde edemezsiniz.

Geri Dönüşüm İşi Yapmayı Düşünenlere Bazı Tavsiyeler

Hurdacılık yani geri dönüşüm işi göründüğü kadar kolay bir meslek değildir. Ancak çalıştıktan ve emek gösterdikten sonra her işte başarı sağlanabilir. Önemli olan çalışmak ve doğru adımları atmaktır. Hurdacılık hakkında sıfır bilgiye sahip olsanız bile 1 yıl gibi kısa sürede bu iş hakkında gerekli tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Öğrenecek ne var alt tarafı hurda alıp satılıyor gibi düşünmeyin. Bazı hurdalarda zarar etme imkanınız da olabilir. Sizin değerli diyerek aldığınız bir hurda aslında geri dönüşümü olmayan bir hurda bile olabilir. Bakır olarak aldığınız bir kablo hurdası aslında metal alaşımlı olabilir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Böyle bir durumda eğer aldığınız hurda miktarı tonlarca seviyede ise büyük zararlar edebilirsiniz.

Değerli Maden Hurdacılığı

İşin en güzel tarafında farkında olmadan düşük fiyattan değerli bir metal almaktır. Elektrikte kullanılan bazı makine hurdaları dışarıdan yalnızca metal gibi görünür. İçerisinde bol miktarda bakır içeren hurdalar bulunmaktadır. Bu şekilde 10 ton hurda aldığınızı ve kırdığınızda içerisinden 1 ton bakır hurdası çıktığını düşünün. 1 ton bakır fiyatı piyasa değeri yaklaşık 30 ila 40 bin lira arasındadır. Bu gibi durumlar da yaşayabilirsiniz.

Daha önce de sürekli bahsettik dükkan açmak en masraflı ve en riskli bu işe girme yoludur. Eğer küçük çapta hurdaları birikecek bir yer varsa demir, plastik ve kağıt gibi ucuz hurdaları toplamak yerine daha değerli olan metalleri toplayabilirsiniz. Diğer metalleri de toplayın ancak bakır, kurşun, alüminyum, nikel, pirinç ve sarı gibi hurdaları bir noktada biriktirin.

İki yönde kar elde edebilirsiniz. Birincisi fiyatlar artış gösterebilir. İkincisi ise günlük satış yaparak bir yere varmak zor olur. Değerli metal yani madencilik işi ile uğraşmak hurdacılık yapmanın en temiz yöntemidir.

Elektronik Geri Dönüşümü Yapılabilir

Elektronik geri dönüşüm hurdacılık çalışmalarında en iyi en temiz iş türüdür. Eğer elektronik geri dönüşüm işini iyi öğrenirseniz temiz ve kolay bir şekilde yüksek karlar elde edebilirsiniz. Elektronik hurdaları altın kadar değerli olabilir. Bazı elektronik hurdaları içlerinde bol miktarda altın içermektedir. Altın içeren hurda alektronikler yüksek fiyatlara satılabilmektedir.

Eski tip bilgisayar anakartları ve hastane elektronik hurdaları en değerli elektronik hurda sınıfına girmektedir. Eski tip bilgisayar hurdaları bulması her ne kadar zorlaşmış olsa da halen günümüzde toplanması devam etmektedir. Ülkemizde altın çıkarma işlemi yapılmaz. Ülkemizde ve dünyada toplanan elektronik hurdaları altın çıkarma işlemi için Çine gönderilir. Çin bu işlemi yapan dünyada en iyi firmalara sahip devlettir.

Ayrıca elektronik geri dönüşümünde ikinci el işi yapması da mümkündür. Aldığınız bir LCD televizyon hurdasını televizyon tamircisine satabilir ve çok güzel karlar elde edebilirsiniz. Ayrıca bir çok ürün ikinci el tercih edilmektedir. Motor hurdaları da elektronik sınıfına girer. İkinci el motor satışları da yapılabilir.

Hurda Toplama

En önemli konulardan birisi olan hurda toplama işine gelecek olursak. Hurdacılık işinde para kazanmak isteniyorsa hurda toplama en önemli faktördür. Hurda satışı gerçekleşmedikçe para kazanmanız mümkün olmaz. Ne kadar çok hurda satışı yaparsanız elde edilen kazanç oranı da artar.

Bazı vatandaşlarımız bizimle sohbet ettiklerinde hurda toplamak istediklerini dile getirmektedir. Daha önceki kısımları okuş iseniz bu iş hakkında çok değerli bilgiler paylaşıldı. Hurda toplamanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Hurda toplamak isteyen vatandaşlar ise kendilerine bu yöntemlerden bir veya birkaçını seçerek işe koyulabilir.

Hurda Nereden Toplanır?

Hurdaların nereden toplanacağı konusunda hemen hemen herkesin aklına gelen yerler bulunmaktadır. Hurdayı sokakta gezerken bile toplayabilirsiniz. Yere atılan kutu kola şişelerini bile toplasanız her gün onlarca kile hurda toplamış olursunuz.

Hurdanın bol oranda çıktığı noktalar organize sanayi bölgeleridir. Organize sanayilerde çok sayıda üretim fabrikası bulunur ve bu üretim fabrikaları bol miktarda atık oluşturmaktadır. Ayrıca sanayiler ve oto sanayilerden de hurda çıkar. Hurda nereden bulunur sorusu biraz daha düşünülürse cevaplar çoğaltılabilir.

Hurda Nasıl Toplanır?

Hurda toplamak için eğer çevreniz varsa şanslısınız demektir. Fabrikatör veya yıkım işi yapan çevreniz sizlere hurda ayarlayabilir. Ayrıca yine inşaat işi ile uğraşan tanıdıklarınız varsa inşaat hurdalarını alarak da hurda toplanabilir. Bir diğer yöntem de reklam yapmaktır.

Hurdacı kartı bastırarak kart dağıtabilir ve bu şekilde reklamınızı yapabilirsiniz. Kart dağıtmak günümüzde eski bir yöntem olsa da halen etkili bir yöntemdir. Ayrıca kendinize ait bir hurdacı web sitesi açarak müşterilere kendinizi duyurmanız mümkün olur.

Eğer insanların sizin hurdacılık işi yaptığınızdan haberleri yoksa hurda satışı yapmaları da mümkün olmaz. Facebook, Tivitter ve Instegram gibi sosyal medya ağlarından da reklam yapabilir ve müşterilere ulaşılabilir.

Kamyonet İle Hurda Toplama

Kamyonet ile sokaklarda gezerek hurda toplamanız mümkündür. Büyük şehirlerde hurdacı anosu yapmak yasaktır. İnsanları rahatsız etmeden kamyonet ile hurda toplanabilir. Gürültü kirliliğini önlemek ve insanları rahatsız etmek yerine kamyonet üzerine hurdacı yazılarak hurda toplamak mümkündür.

Sokaklardan hurda toplaması oldukça kolaydır. İnsanlar her gün yeni bir ürün alıp eski ürünü çöplere atıyor. Çöpe atmak yerine vatandaşlarımız bu malzemeleri hurdaya satarak hem geri dönüşüme katkı sağlıyor hem de ev ekonomisine bir miktar olsun para kazandırıyor.

Hurdacı kamyonu ile hurda toplanırken hurdaları depolayacak alana ihtiyaç da kalmaz. Kamyonda hurdaları biriktirebilirsiniz. Kamyon dolduğunda ise hurdacı dükkanına götürüp satış yapılabilir. Kamyon ile çalışmanın en büyük artısı depo ihtiyacının ortadan kalkmasıdır.

Çöpten Hurda Toplamak

Çöpten hurda toplamak ayıplanacak bir şey değildir. Kimse sizi bu işi yaptığınız için kınayamaz. Ülkemizde de insanlar çöplerden hurda toplayan insanlara saygı göstermektedir. Özellikle büyük illerde bu insanlara çok büyük saygı gösterilmektedir. Sosyal medyada yayımlanan videolar bunların göstergesidir.

Geri dönüşüm konusunda her ne kadar çok sayıda bilinçli insana sahip olsak da bilinçsiz insan sayısı da çok fazladır. Geri dönüşüme önem vermeyen insanlar ellerine geçen her şeyi çöplere atar. Çöpe atılan hurdaları ise çöpten hurda toplayanlar tekrar toplarlar. Bu ikinci bir emek israfına neden olmaktadır. Bunu yapmak yerine geri dönüşümü olan ürünleri lütfen çöplerin yanına bırakın ve bu şekilde geri dönüşümünü gerçekleştirelim.

Hurda Toplayıp Satmak ve Hurda Toplama İşi

Hurda toplayıp satmak için önce hurda toplama işi öğrenmeniz gerekir. Hurdaları eğer uygun fiyatlardan alırsanız satışlarda da güzel karlar elde edebilirsiniz. Hurdacılık yapmanın temel kanunu budur. Aldığınız tüm hurdaları güncel hurda fiyatları değerinden fazla alınmamalıdır.

Sizler de bu teknikleri uygulayarak hurda satıp kar elde edebilirsiniz.

Hurdacılar Ne Kadar Kazanır Ayda 20 Bin TL Kazanma Sırları

Gerçeği söylemek gerekirse her hurdacı ayda 20 bin TL gibi rakamları kazanamaz. Ancak 10-20 arasında rakamlar kazanan hurdacı sayısı oldukça fazladır. Geri dönüşüm işinde para var mı diyecek olursanız gerçekten bu sektörde çok güzel paralar kazanması mümkün.

Müşterilerimiz de hurda alımı yaparken bizlere sürekli geri dönüşüm işinde para var mı sorusunu yöneltmektedir. Bu makalede elimizden geldiği kadar geri dönüşüm sektörü hakkında bilgi verdik. Bu sektörden para kazanma yolu şans ve aynı zamanda iyi çalışmaktır.

Öncelikle müşterilerinize olan güveni kazandırmalısınız. Size güvenen hurda satıcıları sürekli sizlerle çalışarak sizlere para kazandırır. Sürekli alım yaptığınız 2 veya 3 noktanız olsa ve ayda 10 ton değerli maden alımı yapsanız aylık 20-30 bin gibi rakamları çok güzel görürsünüz.

Hurdacılık Kazancı

Hurdacılık kazancını eğer artırmak istiyorsanız en önemli çalışma güven ortamı oluşturmak. Eğer güven ortamı oluşursa hurda satıcısı sizi sever ve sizinde kazanmanızı düşünerek daha düşük fiyatlardan sizlere hurda satışı yapar. Kazancı artıran en önemli faktör karışık hurda almaktır.

Örnek vermek gerekirse motor parçaları hurdası aldığınızı düşünün. Motor parçaları hem demir hem de alüminyum hurdalarını içinde barındırır. Siz bu hurdaları demir fiyatının 2 katı fiyatından alsanız dahi güzel kar yapmış olursunuz. Küçük işletmelerden dahi günde bu şekilde 300- 500 kilo hurda alımında günlük 1000 lira gibi rakamlar kazanılabilir.

Bu hurdaların alımında sonra sizin çalışmanız başlar. Karışık olan bu hurdaları türlerine göre ayıracaksınız. Bakırlar, sarı hurdaları, alüminyum ve demir olarak ayırma işlemi yapıp bir sonraki hurdacıya satılırsa alım oranının 10 katı oranında kar elde edilebilir. Hurdacılık bu işlemlerin tamamının düzgün şekilde uygulanmasına denir.

Hurdacılık kazancı aylık 30 binli rakamları görebilir. Önemli olan aza kanaat edip çalışmaktır. Eğer hurda ayırma işlemi yapmazsanız yüksek kar eldesi yapılamaz. Baştan ben bunu yapmam uğraşmam derseniz eğer hiç bu işe girmeyin.

Hurdacıların nasıl para kazandığını bu şekilde anlatabiliriz. Bu ticarette alan da satan da memnundur. Hurdacı aldığı hurdacı direk 5 veya 10 katı fiyatlara satmıyor. Üzerinde bir emek ile satış gerçekleştiriyor. Birbirine kaynaklı ve vidalı parçaları tek tek birbirinden ayırarak türlerine göre ayırma işlemini gerçekleştiriyor.

Geri Dönüşüm İşinde Karlılık Oranı

Karlılık oranları en yüksek olan sektörlerden birisi geri dönüşüm sektörüdür. Atık değerlendirmek insanların beklentisi olmayan bir sektör olması nedeni ile %1000′ e varan kar oranları mümkündür. Geri dönüşüm işinden para kazanan insanlar ile sohbetler ettiğinizde bu durumu sizlere açıkça dile getirmeseler de bu durum böyledir.

Anlattığımız tüm adımları uygularsanız aylık kazancınızı 20 bin liraların üzerine bile çıkarmanız mümkün. Yıkım gibi işlerde de büyük paralar dönmektedir. Eğer yıkım işi varsa bu işi elinizden geldiği kadar kaçırmamaya çalışın. 1 haftada yıkılan ve hurdaları ayrıştırılan bir binadan 1 hafta gibi kısa bir sürede 30-40 bin lira kazanılabilir.

Bir diğer kazanma yöntemi de aldığınız hurda ürünleri 2. el değerlendirmek. Hurda olarak aldığınız bir ürünü eminiz çok düşük bir fiyattan almış olursunuz. Eğer siz bu ürünü ikinci el olarak değerlendirebliyorsanız aldığınız fiyatın belki 30 katına bunu satabilirsiniz. Günde bu şekilde 3 ürün satışı gerçekleştirseniz belki günlük 30 bin gibi rakamları görebilirsiniz.

İkinci el beyaz eşya işi piyasada çok fazla dönmektedir. Hurda fiyatına aldığınız bir buz dolabı veya çamaşır makinesini, en fazla 50 lira gibi bir rakama alırsınız, 400-500 lira gibi rakamlara hemen elden çıkartabilirsiniz. 2. el e-ticaret sitelerinden hemen bu ürünleri satabilirsiniz.

Hurdacılık Sektörü

Hurdacılık sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün gelişmektedir. Eğer bu gelişme olmaz ve bu şekilde devam edersek dünya artık yaşanılacak bir yer olmaktan çıkacak. Geri dönüşüm ve hurdacılık çalışmaları dünyaya büyük faydalar sağlar.

Doğal kaynakları tükenen ülkeler %100 oranlarında geri dönüşüme başlamış durumdadır. Topraktan metal veya diğer madenleri elde etmek hep daha zordur. Yaşadığımız yüzyılda önemli olan artık üretim yapmak değil üretim yaparken çevreyi kirletmemektir.

Ülkemizde de son yıllarda çok geniş çaplı olan sıfır atık projesi başlatıldı. Bu proje kapsamında çevre kirliliğini en aza indirmek amaç edinilmiştir. Ülkemizde bulunan tüm belediyeler sıfır atık projesine sahip çıkıp ellerinden geleni yapmaktadır. Halkımız daha fazla bilinçlendirilerek çevre kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA