Hurda Alüminyum Kablo

Hurda alüminyum kablo fiyatları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Yüksek fiyatlardan satış gerçekleştirmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçiniz. Elinizde bulunan miktar fazla ise hemen bizi arayın. Tonajlı olan hurdalara teklif daha fazla olur. 

Hurda Alüminyum Kablo Fiyatları 9.2 TL

Alüminyum kablolar elektrik iletiminde kullanılır. Bakır kabloların maliyetinin alüminyum kablolara oranla kat ve kat daha pahalı olması alüminyum kabloları daha cazip hale getirmiştir. Hurdaya ayrılanları da hurda alüminyum kablo alan hurdacı geri dönüşüme kazandırır.

Hurda Alüminyum Kablo Fiyatları Neden Bakıra Oranla Daha Ucuz

Hurda alüminyum tüm zamanlar boyunca bakır hurdasına oranla daha ucuz olmuştur. Fiyat farkı genelde 3 kat daha pahalı olur. Dünyanın yaklaşık %8′ i alüminyum metali içerir. Bakır oranı ise %1′ in altındadır. Bakır madenleri giderek tükenmekte ve bakır cevherini elde etmede kullanılan enerji giderek artmaktadır.

Alüminyum metalinin bolluğu ve kolay elde edilmesi bakıra oranla daha ucuz olmasını sağlar. Bakır alüminyuma oranla daha iyi iletkendir ancak aralarındaki iletkenlik farkı bandı çok açık değildir. Hepsi bir bütün olarak alındığında alüminyum metali bakıra oranla çok daha ucuzdur. 

Alüminyum kablo hurda fiyatı daha ucuz olması sonucunda dünyada ve ülkemizde elektrik iletim hatlarında alüminyum kablo kullanılır. Yer altı ve yer üstü kablolama alüminyum kablolar ile yapılır.

Alüminyum Kablo Çeşitleri

Alüminyum tek ve çok damarlı XLPE izoleli yeraltı kabloları: Bu kablolar yer altı hatlarında kullanılır. Yer altı kablo döşemesi günümüzde yaygınlaştı. Yer üstü hatlar sadece kırsal kesimlerde uygulanır. Şehirleşmenin bul olduğu yerleşim yerlerinde yer üstü hat çekme neredeyse tamamen sonlanmış durumdadır. 

Kabloların izoleli olmasının sebebi ise diğer kablolarla teması önlemektir. Diğer kablolarla temas istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Masraf harcamaları ve elektrik kesintileri yaşamamak amacı ile izole işlemi uygulanır.

Alüminyum tek ve çok damarlı PVC izoleli yeraltı kabloları: Bu kablolar da XLPE kabloları ile aynı amaç ve gerekçeler ile kullanılır. Malzeme seçiminde mühendisler yeraltı hattına uygun izoleli kabloları seçer. PVC izoleli yeraltı kabloları diğer izole kablolara oranla daha ucuzdur. Bu sebeple tercih edilir.

Alüminyum tek damarlı XLPE izoleli yeraltı kabloları: Bu kablolar orta gerilim hatlarda kullanılır. Tek damar anlamı kablo içerisinde tek bir alüminyum damar olması anlamına gelir. 

Alüminyum üç damarlı XLPE izoleli yeraltı kabloları: Bu kablolarda yine orta gerilim elektrik naklinde kullanılır. Tek damar XLPE kablolara oranla biraz daha kalın olurlar. Ayrıca geçirdikleri akım miktarı tek damara oranla daha fazla olur.

Alüminyum Özellikleri

Alüminyum çağımızın metali olarak adlandırılır. Uçak teknolojisinden uzay teknolojisine kadar kullanılmaktadır. Ayrıca en önemli kullanım alanlarından birisi ise elektrik hattı dağıtımı. Hurdaya ayrılan kısımda hurda alüminyum alan yerler devreye girer. 

1800‘ lü yıllara dayanan alüminyum keşfi bu güne kadar alüminyumu en çok kullanılan metaller arasına soktu. Çok kullanılmasına sebep dünyada bol bulunmasına bağlanır. Dünya 1900‘ lü yıllarda elektrik iletim hatlarında alüminyum kablo kullanımına başlamıştır.

Alüminyum kablolar izoleli ve izolesiz olabilir. İzole malzemeleri de elektriği iletmez ve çeşitli olabilir. Ayrıca izoleli kablolar yer üstü elektrik dağıtımında kullanılır ve kablolar çekilirken birbirlerine değmeyecek şekilde ayarlanır. Yer alı kablolama ise tek bir nokta üzerindedir. Bu sebeple izoleli hurda alüminyum kablo kullanımı zorunludur. 

Ülkemizde alçak ve yüksek gerilim hatlarında yine alüminyum kablo tercih edilir. Bakır kablolar alüminyuma oranla çok daha iyi iletkenler. Alüminyum tercih edilme sebebi ise başta daha öncede denildiği gibi daha uygun fiyatlı olmasıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA