Hurda Soba

Hurda soba yüksek fiyatlar ile alınmaktadır. Eğer soba kullanılabilir durumda ise soba alan hurdacı ikinci el fiyatlarından soba hurdası alımı yapabilir. Soba hurdası alımları İstanbul ili ile sınırlıdır. Eğer soba hurdası miktarı fazla ise tüm Türkiye‘ den soba hurdası alımları yapılabilmektedir. 

Hurda soba fiyatları sobanın döküm veya teneke olmasına göre değişmektedir. Fiyat konusunda en garanti yöntem bizimle soba hurdası fotoğraflarını paylaşmaktır. Bizimle soba hurdası fotoğrafları paylaşıldığında sizlere anında fiyat desteğinde bulunabiliriz.

Soba hurdaları ana kategoride ikiye ayrılır. Teneke soba hurdaları ve döküm soba hurdaları olmak üzere 2 kategori vardır. Soba hurdası alan yerler bu iki kategoride bulunan hurdaların da alımlarını yaparlar. Eğer ikinci el soba arıyorsanız satılık hurda soba satan hurdacılar ile iletişim kurup soba hurdası alabilirsiniz. 

Yakıt türü olarak sobalarda farklılıklar olmaktadır. Odun sobaları, yağ sobaları ve talaş sobaları gibi katı ve sıvı yakıtla çalışan sobalar bulunmaktadır. Ek olarak elektrik ile çalışan elektrikli sobalar da bulunur. Elektrik ile çalışan sobalar arızalanırsa yangına sebebiyet verebilir. Kalitesiz ve bakımı yapılmayan elektrik sobaları kullanılmamalıdır.

Doğalgaz soboları bir başka soba çeşitidir. Doğalgaz sobaları da tıpkı elektrik sobaları gibi bakımları yapılmalıdır. Doğalgaz hattına bağlı olan bu sobalar da tehlikeli olabilir. Bu sebeple kullanımına dikkat edilmelidir.

İstanbul Hurda Soba Geri Dönüşümü

İstanbul da her ilçede doğalgaz bağlı olmasına rağmen soba kullanımını tercih eden ev sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Yüzde olarak bakıldığında İstanbul ilçelerinde bakılan soba kullanım oranı %1‘ in altındadır. İstanbul da en çok soba kullanan ilçeler ise Esenyurt, Avcılar, Sultangazi, Sultanbeyli gibi gelir düzeyinin alt seviye olduğu ilçelerdir. 

Eğer odun depolayacak bir yer varsa soba kullanmak doğalgaz veya elektriğe oranla daha ucuza gelir. Soba seçiminde ise döküm sobalar teneke sobalara oranla daha fazla tercih edilir. Döküm sobalar sıcaklığı daha fazla tutarlar ve teneke sobalara oranla %50 daha fazla verimli çalışmaktadır.

İstanbul ilçelerinden Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli gibi gelir düzeyi yüksek ilçelerden hurdacılar neredeyse hiç soba alımı yapmazlar. Bu ilçelerde soba kullanımı neredeyse sıfırdır. Bu ilçelerden sadece hurda elektrik sobası ve hurda doğalgaz sobaları alınmaktadır. 

Sobalar günümüzde dekorasyon amaçlı yaygın kullanılır. Şömine gibi evde göstermelik sobalar kullanılabilmektedir. Şömine hurdaları da yine alımı yapılan hurdalar arasında yer alır. Odun sobalarının içerisinde ısıyı tutması amacıyla tuğla kullanılır. Soba alan hurdacı firmalar soba hurda alımında bu tuğlaları sökerler. Bunun nedeni içerisinde bulunan tuğlaların hiç bir değeri yoktur. Tuğlaları ile birlikte almak hurdacılara zarar ettirebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA