Sarı Hurda Fiyatı

Sarı hurda fiyatı aşağıda bulunan listede yer almaktadır. Hurda sarı fiyatları hurdanın yapısına göre %5-10 oranları arasında değişebilmektedir. Eğer elinizde bulunan sarı hurdası miktarı tonajlı ise en yüksek hurda sarı fiyatları ile alım yapılmaktadır. Tüm Türkiye’ den hurda sarı alan hurdacı hizmetinizdedir.

Sarı Araiş Hurdası 24 TL
Sarı Parça Çubuk Hurdası 22 TL
Sarı Talaş Hurdası 19 TL
Sarı Hurda Kırkambar 20 TL
Hurda Su Saati 18 TL
Hurda Sarı Radyatör 20 TL

Sarı hurdaları fabrikalardan, sanayilerden, organize sanayi bölgelerinden ve evlerden toplanmaktadır. Ülkemizde bulunan hurdacıların tamamı sarı hurdası alımı yapabilir. Eğer elde edeceğiniz geliri en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız güncel hurda sarı fiyatları ile satış yapmalısınız.

Ülkemizde sarı hurdası bakır kadar piyasada dönen bir metaldir. Sarı hurdasının ana bileşeni de aslına bakılırsa bakır oluşturur. Sarı bakır ile çinko karışımı sonucunda oluşur. Sarı ile çinko karışım oranı sarı hurda fiyatı artışına ve azalmasına neden olabilir.

Sarı hurdasına halk arasında pirinç hurdası da denilmektedir. Hurda pirinç fiyatları ile hurda sarı fiyatları 2020 değerleri tamamen aynıdır. Pirinç hurdası satışlarını hemen yaptırmak ve adresten satış gerçekleştirmek istiyorsanız hurdacı telefon numaralarından bizimle iletişim kurun.

Sarı Hurda Fiyatı Bakır ve Çinko Karışım Oranı

Sarı bir metal değil bir alaşımdır. Bakır ile çinko karışımından sarı veya pirinç denilen alaşım oluşur. Elektrik iletken özelliğine sahiptir. Sarı alaşımına diğer metaller de karıştırılmaktadır. İşte bu karışım oranlarına göre sarı malzeme hurda fiyatı değişiklik gösterebilir.

Sarı hurdası alan hurdacı telefonu.
Sarı hurdası alan hurdacı telefonu.

Hurda sarı alan yerler öncelikle sarı hurdası alımında sarının karışım yüzdelerini hesaplamalıdır. Tonlarca sarı hurdası almakla kg bazında satı hurdası almak arasında büyük fark vardır. Ton düzeyinde sarı hurdası alımı yapılır ve satın alma işleminde olması gereken fiyattan yüksek fiyat teklifi sunulursa hurdacılar büyük zararlar edebilir. 

Pirinç alaşımı ana bileşenleri bakır ve çinko olmasına rağmen diğer metaller de pirinç hurdasına eklenebilir. Bu katkı metalleri metal ve yine başka alaşımlar olabilir. Bazı katkı maddeleri şunlardır:

 • Kalay
 • Nikel
 • Demir
 • Arsenik
 • Fosfor
 • Antimon
 • Alüminyum
 • Mangan
 • Kurşun
 • Tunç(Bronz) : Bakır ile kalay karışımı olan alaşım.

Kullanım yerlerine göre veya müşteri isteklerine bakılarak bu katkı maddeleri azaltılıp çoğaltılabilir. Bu ek katkı miktarları da pirinç hurda fiyatı 2020 değerlerini değiştirebilmektedir. 

Pirinç(Sarı) Geri Dönüşüm

Müşterilerimizden sarı hurdası alımı yapılırken bizlere yönelttikleri ilk soru sarı pirinç hurda fiyatları ne kadar oluyor. Bu soru içerik olarak yanlış bir sorudur. Sarı pirinç diye bir metal veya alışım yoktur. Sarı ile pirinç tamamen aynı şeylerdir. Bu sebeple aslında bu soru sarı hurda fiyatı ne kadar veya pirinç hurda fiyatı ne kadar olarak sorulsa daha doğru olur. 

Pirinç(sarı) geri dönüşüm firmaları öncelikle alım işlemi yaparken dikkat etmelidir. Eğer karışık pirinç hurdaları alınmış ise karışım oranlarına göre sarı hurdaları ayrılarak geri dönüşüme verilmelidir. Bu sarı hurdası ayrımı yapılırken makine kullanımı şart değildir. Göz kararı ile de sarı hurdanın bakır ve çinko karşım yüzdesi tahmin edilebilir. 

Yalnızca ayırma işlemi yapılırken göz kararı ile ayırma yapılabilir. Eğer satın alma işlemi uygulanacaksa net bir hurda bakır sarı fiyatları belirlenmelidir. Bu netliği sağlamak içinde metal örneği alınarak analiz yapılması şarttır. Günümüzde pirinç hurdasına olan talep gederek artıyor. Bunun sebebi dünyada her geçen gün nüfus artmaktadır.

Nüfus artışı neticesinde bu nüfusu beslemek ve ihtiyaçları karşılamak adına üretim miktarı da her geçen gün artıyor. Diğer metallere olan talep gibi pirinç hurdasına olan talep de artmaktadır. Artan talep sonucunda ise pirinç hurda fiyatı değerleri üzerinde de büyük artışlar gözlemlenir. 

Sarı alaşım plakalar fabrikalarda işlendiklerinde parça ve talaş hurdası durumunda geri dönüşüme kazandırılır. Üste bulunan fiyatlarda görüldüğü üzere sarının formu fiyatı üzerine etki eder.

Sarı Metali Kullanımı

Sarı metali içerisinde bulunan bakır oranı belirli bir oranın üzerine çıktığında yumuşaklığı ve esnekliği artmaktadır. Düşük oranda bakır içeren pirinç hurdaları ise oldukça sert olurlar. Sarı hurda fiyatı bir yandan sarı hurdasının esnekliği ile de doğru orantılıdır demek yanlış olmaz. Pirinç hurda incelemesine giden pirinç hurdası alan firmalar ilk bakışta ortalama bir fiyat sunabilir. 

Bakır oranı fazla olan pirinç hurdalarını ısıtmadan işleme sokmak mümkündür. Bu yönteme soğuk işleme yöntemi denir. Yumuşak olması işlemesini de kolaylaştırır. Pirinçler alfa ve beta pirinç olarak isimlendirilir. Alfa pirinçler bakır oranı yüksek olan pirinçlere denir. Beta pirinçler ise bakır oranı daha düşük sert olan pirinç alaşımlarıdır. 

Esnek olan alfa pirinçler civata, somun, pim ve vida gibi malzeme üretimlerinde kullanılmaktadır. Daha sert olan beta pirinçler ise musluk vanası ve kapı, pencere kulpu gibi bölgelerde kullanılabilmektedir. Paslanmaz özelliğe sahip ve göze hoş görünen sarı bu özellikleri sayesinde kendine olan ilgiyi artırır.

Hurdacıların Bilmesi Gereken Pirinç Türleri

Eğer hurdacı pirinç hurdası alacaksa pirinç hurdası türlerini de bilmek zorundadır. Eğer zarar etmek istemiyorsa en garanti yöntem makine kullanarak veya analiz yaptırarak metal alaşım oranlarını belirlemek olur. Ardından tartım sonucunda çıkan kilo ile sarı pirinç hurda fiyatları çarpılarak satıcıya nakit ödeme yapılmalıdır. 

Pirinç hurda fiyatları güncel değerleri.
Pirinç hurda fiyatları güncel değerleri.

Sarı bir metal değil alaşım olması sebebiyle istenilen türde üretmek mümkündür. Bu bağlamda üretici firmalar istenilen özelliklere göre pirinç üretimi gerçekleştirir. Peki temelde bu pirinç yani sarı hurda türleri nelerdir:

 • Sarı Pirinç: %33 oranında çinko içerir
 • Deniz Mavisi Pirinç: %40 çinko %1 oranında da kalay içerir.
 • Alüminyum Katkılı Pirinç: Bazı pirinç hurdaları alüminyum katkılı olurlar.
 • Alfa ve Beta Pirinç: Önceki kısımlarda açıklaması ayrıntılı yapılmıştır. İçerdikleri çinko oranı %35′ den az olanlar alfa diğerleri ise beta olarak adlandırılır.
 • Amiral Pirinç: %30 oranında çinko, %1 oranında ise kalay içermektedir. 
 • Kırmızı Pirinç: Bakır kırmızı bir metaldir. Pirinç hurdası içinde bakır arttıkça kırmızılaşır. Çinko arttıkça sarılaşır.

Pirinç geri dönüşümü yapan hurdacıların bilmesi gereken bazı pirinç hurdaları bunlardır. Bunlara ek olarak diğer hurda pirinç türlerini bilmek hurdacılar açısından daha iyi olabilir. Hurdayı tanımadan alım yapmak kör dövüşüne benzer. 1 ton sarı hurdası günümüzde 20 bin lira civarında para yapmaktadır. 10 ton gibi bir miktarda hurda sarı alım yapıldığı düşünülürse ve 15 lira olan sarı türüne yanlışlıkla 20 lira verildiğini düşünebiliyor musunuz? Bu durumda hurdacı yaklaşık 50 bin civarında zarar eder.

Eğer büyük bir hurdacı değilse yani kurumsal hurdacı firması değilse, küçük bir işletme ise belki yıllarda bu zararı çıkartamaz. Bu gibi sebeplerden ötürü alınan hurdayı tanımak önemlidir. 

Pirinç Genel Özellikleri

Pirinç genel özellikleri sarı hurda fiyatı üzerinden doğrudan etki eden diğer faktörlerdir.

 1. Yüksek bakırlı olan pirinçler esnek ve yumuşak olur.
 2. Güneş ışığı bu metal üzerinde kararma yapmaz.
 3. Hurda sarı fiyatları 2020 değerleri 2020 bakır fiyatlarına oranla daha ucuzdur.
 4. Aşınmaya karşı koymaları çok yüksektir. 
 5. İşlenmesi sırasında demir ve çelik gibi çıngı çıkarmazlar.
 6. Metal bileşenli ve bakır içermeleri iyi iletken olma özelliği kazandırır. Isı ve elektriği iyi iletirler
 7. Süs eşyalarında kullanılmasını da kolaylaştıran güzel renge sahiptir. 
 8. İşlemesi en kolay alaşımlar arasında yer alır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA